Okna do lukarn i wykuszy – to nie problem

Okna do lukarn i wykuszy – to nie problem

admin No Comment
PORADY

W naszej ofercie znajdują się okna nietypowe. Jako, że jesteśmy cenionym i znanym producentem okiem przeznaczonych do budynków zabytkowych, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, wyspecjalizowaliśmy się w produkcji okien …. nietypowych. Coraz większą popularnością cieszą się okna, które znamy z budynków architektury zabytkowej, z kamienic, dworków szlacheckich czy magnackich rezydencji.

Mówimy tu o wykuszach, które są niczym innym, jak wystającym z elewacji przeszklonym fragmentem budynku, zadaszonym i osadzonym na wspornikach, pozwalającym świetnie doświetlić wnętrze. Konkurencją dla płaskiego okna dachowego jest lukarna, czyli pionowe okno w dachu, doświetlające poddasze. Kolejnym, modnym obecnie rozwiązaniem jest “bawole oko”, które ma charakterystyczny, owalny lub okrągły kształt, nadający finezji spadzistym dachom. Należy pamiętać, że lukarna i “wole oko” to elementy konstrukcji, których funkcją jest doświetlenie poddasza, a umieścić je można tylko na dachach o spadzistym kształcie.
Zarówno wykusz jak i lukarna to ozdoba przyciągająca wzrok, nadająca nawet chylącym się ku ruinie, starym i zaniedbanym kamienicom niepowtarzalnej urody. Stały się też inspiracją dla współczesnych architektów, pozwalając na projektowanie efektownych dachów nowoczesnych budynków. Tutaj jednak kryje się pułapka dla inwestora, który zamówi okna bez wykonania dokładnego pomiaru, ufając tylko założeniom projektu.
Aby dobrze dobrać okna do otworu, konieczne są dokładne, precyzyjne pomiary na miejscu. Konieczność ta jest podyktowana faktem, że okna te mają nietypowe, skomplikowane kształty, od koła, półkola, przez trapez czy trójkąt, a także sposobem montażu okien w otworze, zwłaszcza w przypadku wykusza, który może składać się okien i szyb w całości, a może też łączyć się za pomocą ścianek umieszczanych między oknami. To drugie rozwiązanie powoduje jednak zmniejszenie dostępu światła do pomieszczenia, a nie zawsze jest efekt zgodny założeniami inwestora.
Projektując lukarny, wykusze czy “bawole oko” koniecznie trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie domowników na światło. Im bardziej chcesz doświetlić wnętrze, tym powierzchnia konstrukcji powinna być większa, ale jednocześnie powinna harmonizować z resztą bryły budynku i dachem. Najlepiej umieścić je na południowej stronie budynku, ewentualnie na południowo-wschodniej. Ustawienie konstrukcji względem stron świata pozwala na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Możliwości dzisiejszej techniki pozwalają na zastosowanie okien dowolnego kształtu, co zostawia ogromną swobodę projektantom i architektom, jednak często podczas pomiarów możliwości techniczne wykonania określonego kształtu okna zostają mocno zweryfikowane. Sam montaż nie odbiega zbyt mocno od montażu okien połaciowych, najważniejszy jest precyzyjny pomiar.

okna