Okna niestandardowe – rozwiewamy obawy

Okna niestandardowe – rozwiewamy obawy

admin No Comment
PORADY

Nieograniczona kreatywność projektantów i architektów ma wpływ na coraz ambitniejsze pomysły i coraz ciekawsze realizacje. Często wiąże się to z zastosowaniem w budynku dużych przeszkleń, które, stanowiąc ozdobę elewacji i budynku mogą też stanowić problem podczas użytkowania. Mogą, ale nie muszą.

Możliwości technologiczne pozwalają dziś na wyprodukowanie okien o niemal dowolnych kształtach, takich jak bawole oko, okno okrągłe, półokrągłe, w kształcie ćwiartki czy owalne, albo wielokątne, trapezowe czy trójkątne. Niestandardowe okna to również te prostokątne, ale bardzo wysokie lub bardzo długie lub z łukowymi wykończeniami. Wszelkie nietypowe wymiary i proporcje okien pozwalają je zaliczyć do nietypowych. Często okna tego typu wymuszają zastosowanie określonego rodzaju ogrzewania w domu czy ograniczają możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Ale okna nietypowe cieszą się coraz większym powodzeniem wśród budujących swój upragniony dom.

Aczkolwiek, aby okno nietypowe spełniają wszelkie pokładane w nim nadzieje, projektant i producent, a także inwestor muszą zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które są niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń. Najważniejszym parametrem będzie tutaj izolacyjność cieplna, określona parametrem Uw, ale też na przykład klasa szczelności okna. Tutaj, na tych parametrach nie wolno oszczędzać, jako że zemści się to w czasie późniejszego użytkowania. Warto tu też zwrócić uwagę na współczynnik izolacji akustycznej.
Okna nietypowe i duże przeszklenia mogą stanowić problem w codziennej pielęgnacji, dlatego też warto tu rozważyć opcje ułatwiające późniejsze używanie, takie jak szkło kondensacyjne, które albo eliminuje albo opóźnia kondensację pary wodnej na energooszczędnych szybach zespolonych. Warto też pomyśleć nad szkłem samoczyszczącym, a także nad zabezpieczeniem okna przed promieniami słonecznymi, co może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń lub też blaknięcie tapicerek sprzętów wewnątrz.
Warto, jeśli w projekcie występują duże przeszklenia, unikać ciemnych profili, które mogą wyglądać bardzo efektownie, ale nagrzewają się nadmiernie pod wpływem promieni słonecznych mogą odkształcać się i deformować, zwłaszcza, że w dużych przeszkleniach ciężar skrzydła okna jest znaczny. Do dużych przeszkleń należy dobierać profile zapewniające duża nośność, na którą nie będą miały wpływu inne parametry okna, takie jak cechy antywłamaniowe czy izolacyjność akustyczna. Okno o dużym przeszkleniu musi być bardzo starannie zaprojektowane, z uwzględnieniem wielu czynników, tak, aby wypaczające się ramy nie powodowały problemów z zamykaniem czy otwieraniem okien, nie powodowały nieszczelności okien, czy nawet pękania szyb. Można tu również pomyśleć o kompromisie, i zastosować dodatkowe wzmocnienia pionowe i poziome w postaci dodatkowych profili.
Okna nietypowe mogą nastręczać pewne trudności z otwieraniem, tymczasem to funkcja niezbędna,. Okna nieotwieralne są tańsze, jednak musisz koniecznie przeanalizować sposób ich mycia, sprawdzić, czy mimo tego, że się nie otwierają , masz do nich bezpośredni dostęp z każdej strony. Warto tu też zainwestować w elektroniczne sterowanie okien, które otwiera się za pomocą pilota i sterownika, co podnosi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców budynku.