Wymieniasz okna – pytaj o szczegóły

Wymieniasz okna – pytaj o szczegóły

admin No Comment
PORADY

Kto pyta nie błądzi, a w przypadku okien to maksyma, która powinna stale przyświecać inwestorowi. Stolarka okienna to nie zakupy w sklepie na rogu, to nie serek po terminie, który można wyrzucić do kosza. To poważna inwestycja, która ma docelowo służyć przez długie lata. Dlatego też, kupując okna na swoja miarę do własnego domu, musisz dokładnie przeanalizować oferty producentów, wybierając tę najkorzystniejszą dla siebie.

Pamiętaj, że oszczędzanie na oknach przy zakupie może zemścić się po latach wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Dlatego do zakupu okien powinieneś uzbroić się w podstawowy zasób wiedzy dotyczącej parametrów technicznych, przygotować tabelkę w excelu i podstawową listę pytań do sprzedawcy. To pozwoli ci wyłonić z konkursu najlepsze okna. Kupując okna powinieneś wiedzieć, że dopłacisz za niestandardowy kolor lub kształt i to również powinno być uwzględnione w twojej tabeli.
Przede wszystkim niski współczynnik Uw, czyli izolacyjności termicznej. Im niższy, tym lepiej. Haczyk może znajdować się tutaj taki, że wielu producentów podaje współczynnik obliczony tylko dla szyb, a przecież okno to również rama. Należy więc pytać o współczynnik dla całego okna. Tutaj też producenci mają pole do popisu, bo na współczynnik, ale też na cenę ma ilość szyb w oknie. Standard to dwuszybowe, ale niższy współczynnik mają okna trzyszybowe. Standardowo używa się między szybami argonu, jednak niższy współczynnik i wyższa cena to krypton. Podniesie on standard cieplny okna, ale też jego cenę. Warto tu też rozpatrywać akustyczność izolacyjną czy parametry antywłamaniowe okna, co znowu przekłada się na cenę.


Indywidualizm właścicieli podkreślają nietypowe kształty okien, jednak przy wycenie należy dopytywać o faktyczne koszty produkcji i zastosowanej technologii. Często jest tak, że okna uznane za modne wycenia się drożej, więc ich koszt może przyprawić o drżenie serca, aczkolwiek nietypowy kształt nie musi oznaczać ogromnej ceny.
Paleta barw to odrębna historia. Większość producentów posiada określoną gamę kolorów standardowych, a za inne kolory należy dopłacić. Często niemało. Za kolor drewnopodobny również. Dlatego też warto zapytać o dopłatę za kolor okna. Tutaj też możesz pamiętać, że często producenci w swojej ofercie mają okna dwukolorowe, co umożliwia dopasowanie ich zarówno do zewnętrznej elewacji nieruchomości, jak i do wnętrza.
Dodatkowymi opcjami, które powinieneś, oprócz szyb, profili i ich parametrów poddawać wycenia, są akcesoria do okien, czyli klamki, szprosy, żaluzje czy moskitiery, bez których okna stają się cokolwiek niepełne, a które również mają swoją cenę.